Navigation

Print this page

Economic Development Commission Membership Roster

August 2017

Executive committee

Peter Lund, Chair
SuperGenius
Area Represented: Happy Valley
Industry Represented: Digital Media

Wilda Parks
Area Represented: Milwaukie
Industry Represented: Professional Business Services

David Nielsen
Home Builders Association
Area Represented: Lake Oswego
Industry Represented: Construction

Robert McEachern
CB Richard Ellis Inc
Area Represented: Lake Oswego
Industry Represented: Commercial Real Estate

Richard Goddard, Immediate Past Chair
Portland General Electric
Area Represented: Wilsonville
Industry Represented: Utilities

EDC members

Kasey Adler
Metal Toad
Area Represented: Lake Oswego
Industry Represented: Software & Media

Robert Campbell
Small Business Development Center
Area Represented: Milwaukie
Industry Represented: Professional and
Business Services

Jeffrey Caton
Business Consultant
Area Represented: Happy Valley
Industry Represented: Professional and
Business Services

Nick Davies
Fleet Complete
Area Represented: Oregon City
Industry Represented: Trucking & Distribution

John Drentlaw
JLD Construction Consulting
Area Represented: Lake Oswego
Industry Represented: Professional and
Business Services

Charles Gallia
State of Oregon, Policy
Area Represented: Oregon City
Industry Represented: Professional and
Business Services

Tom Kane
Portland Public Schools
Area Represented: Hubbard
Industry Represented: Professional
Business Services

Kevin Klupenger
Pacific Risk Management
Area Represented: Wilsonville
Industry Represented: Nurseries & Greenhouses

Alfred McQuarters
Portland Community College
Area Represented: Happy Valley
Industry Represented: Professional and
Business Services

Derek Metson
Greenbox Architecture
Area Represented: Oregon City
Industry Represented: Professional

Daniel Occhipinti
Pacific Seafood
Area Represented: Clackamas
Industry Represented: Advanced Manufacturing

Michael Selvaggio
Prospectpdx
Area Represented: West Linn
Industry Represented: Professional and
Business Services

Jerry Simnitt
Simnitt Nursery
Area Represented: Canby
Industry Represented: Nurseries & Greenhouses

James Thornton
Environmental Consulting
Area Represented: Oregon City
Industry Represented: Professional and
Business Services

Ex Officio’s

Mayor Tammy Stempel
Adapt Engineering, Inc.
Area Represented: Gladstone
Industry Represented: Professional and
Business Services

Liaisons

Lita Colligan
Oregon Institute of Technology
Area Represented: Wilsonville
Industry Represented: Education

Bridget Dazey
Clackamas Workforce Partnership
Area Represented: Clackamas
Industry Represented: Workforce

Tammy Marquez-Oldham
Portland Community College
Small Business Development Center
Area Represented: Portland
Industry Represented: Professional Business Services Consultant/Export Resource

Lynn Wallis
WorkSource Oregon Employment
Area Represented: Oregon City
Industry Represented: Economic/Employment

Business and economic development team

Catherine Grubowski-Johnson
Manager
Email: cgjohnson@clackamas.us
Ph: 503-742-4303

Cindy Knudsen Coordinator
Email: cknudsen@clackamas.us
Ph: 503-742-4328

Corina Copeland
Administrative Assistant
Email: ccopeland@clackamas.us
Ph: 503-742-4329

Business and economic development department

150 Beavercreek Road, Oregon City, OR 97045
Main Line: 503-742-4249
Fax: 503-742-4349

Economic Development Commission

EDC with Commissioners

EDC presents 2015 Final report to Board of County Commissioners