Services Departments Government

May 19, 2015 Special District Election

Voters' Pamphlet

Candidate Filing Packet

Measure filings

Deadline to file Voters' Pamphlet arguments in support of or opposition to measure is 5 p.m. Monday, March 23.

Measure 3-466 General Obligation Bond for Clackamas County Fire District #1
Measure 3-467 Happy Valley Police Services Levy

Open district positions

Candidates may begin filing for available positions beginning Feb. 7, 2015 and ending March 19, 2015. Filings must be received in the Elections Division Office by 5 p.m. on March 19. The candidate packet is available on this website and should be reviewed for eligibility requirements as all districts requirements are not the same.

Deadline to file (optional) candidate statements for the Voters' Pamphlet is 5 p.m. Monday, March 23.

Below is a list of positions by district that will be on the ballot in the May 19, 2015 election. Those listed have been confirmed with the district as being correct for candidates to file for. The list will be updated as additional districts respond. All districts must respond by Feb. 3.

Some positions are listed as a two year term. These are terms where the position holder could not complete their term and it must be filled for the remaining two years of the term.

Cities

School, Community College and ESD Districts

Fire Districts

Water and Water Control Districts

Park and Recreation, Road, Sanitary, and Transportation Districts

Cities

City of Milwaukie
4 year term unless noted
Mayor Mark Gamba
City of West Linn
4 year term unless noted
Mayor Russell Axelrod
Thomas Frank

School, Community College and ESD Districts

Canby School District
4 year term unless noted
Position 1 Rob Sheveland
Position 5 Diane Downs
Position 6 Andrea Weber
Colton School District
4 year term unless noted
Position 1
Position 3 (2 yr.) Timothy Behrens
Position 5
Estacada School District
4 year term unless noted
Zone 3 Jamie Smith
Zone 6 Ben Wheeler
Angie Nelson
Leslie Andre
Zone 7 Monica Smith
Kenneth Riedel
Gladstone School District
4 year term unless noted
Position 1 (2 yr.) Nicole Couzens
Position 3 Carlos Castaneda
Position 4 Sharon Soliday
Position 5 Kristin EW Eaton
Lake Oswego School District
4 year term unless noted
Position 1 John Wallin
Position 5 Robert Barman
Ed J Hutson
Molalla River School District
4 year term unless noted
Position 1 Linda Eskridge
Position 4 Neal Lucht
Position 7 Ralph W Gierke
North Clackamas School District
4 year term unless noted
Position 1 Rein Peter Vaga
Position 2 Lee Merrick
Position 3 Trisha Claxton
Timothy McMenamin
Position 7 Steven Schroedl
Oregon City School District
4 year term unless noted
Position 2 Paul Edgar
Nicole White
Position 4 (2 yr.) Evon Tekorius
Position 5 Siobhan O'Connor-Gwozdz
Position 6 Chris Storey
Position 7 Cameron Seward
Oregon Trail School District
4 year term unless noted
Zone 2
Zone 4 D J Anderson
Zone 6 Norm Trost
Candice Lindberg
West Linn - Wilsonville School District
4 year term unless noted
Position 2 Chelsea King Martin
Position 4 Betty Reynolds
Clackamas ESD
4 year term unless noted
Zone 2 Leonard L Mills
Zone 5 Susan E Trone
At-Large Linda Brown
Clackamas Community College
4 year term unless noted
Zone 1 Greg Chaimov
Zone 3 (2 yr.) Dave Hunt
Zone 4 Chris Groener
Zone 5 Ron Adams

Fire Districts

Boring Fire District
4 year term unless noted
Position 1 Chris Hawes
Chris Olson
Position 2 Mike Strickland
Canby Fire District
4 year term unless noted
Position 2 Buner Ellis
Position 3 Dawn Depner
Position 5
Clackamas County Fire District #1
4 year term unless noted
Position 1 Thomas T Joseph
Position 3 Marilyn Wall
Position 5 Jim Syring
Colton Fire District
4 year term unless noted
Position 1 Rex Rice
Position 2 Voss Bigonovich
Position 5 Joyce Parker
Estacada Fire District
4 year term unless noted
Position 2 Chris S Randall
Position 3 John Bresko
Position 5 John McAdoo
Hoodland Fire District
4 year term unless noted
Position 1
Position 2 Patrick S Buckley
Position 3 (2 yr.) Ron Partlow
Lake Grove Fire District
4 year term unless noted
Position 2 Allen Patterson
Position 3
Position 4 Sherry Patterson
Molalla Fire District
4 year term unless noted
Position 1 Mike Towner
Position 2 Brian Wolfe
Position 3 Steven Long
Monitor Fire District
4 year term unless noted
Position 1 John Vandecoevering
Position 2
Sandy Fire District
4 year term unless noted
Position 1 Andrew Brian
Position 2 Sue Hein
Position 3 Len Tobias

Water and Water Control Districts

Aldercreek-Barlow Water District
4 year term unless noted
Position 1 Jeanne Kirkpatrick
Position 4 Berniece Langshaw
Boring Water District
4 year term unless noted
Position 1 Steven Wiege
Position 2 Patrick Bigelow
Position 4 J Michael Graham
Clackamas River Water District
4 year term unless noted
Position 1 David McNeel
Position 2 Naomi Angier
Colton Water District
4 year term unless noted
Position 1
Position 4 Jason Carroll
Position 5 Ken Hyland
Country Club Water District
4 year term unless noted
Position 3
Position 5
Lake Grove Water District
4 year term unless noted
Position 1
Position 2 Virgil Pearce
Position 3 JD Pavek
Lower Clack. River Water Control District
4 year term unless noted
Position 1 Jim Calcagno
Position 2 Brian Horrigan
Position 7 John Lisac
Position 9 Slavic Kotsyubchuk
Mossy Brae Water District
4 year term unless noted
Position 4 Adam Hogan
Position 5 Will Myers
Mulino Water District
4 year term unless noted
Position 1
Position 2
Oak Lodge Water District
4 year term unless noted
Position 3 Leonard Waldemar
Position 4 Myron Martwick
Jim Martin
Position 5 Dick Jones
Palatine Hill Water District
4 year term unless noted
Position 4 Robert S Wiggins
Position 5 Ronald Vandehey
Rivergrove Water District
4 year term unless noted
Position 1 Sherry Patterson
Position 2 James Johnson
Position 4 Shon De Vries
Riverside Water District
4 year term unless noted
Position 1 Richard Milne
Position 4 William Dale Whitmore
Position 5 Mary Anne Thomas
Shady Dell Water Control District
4 year term unless noted
Position 4
Position 5
Position 6 Patricia Cronin
Position 7
Position 9
Sleep Hollow Water Control District
4 year term unless noted
Position 2
Position 4
Southwood Park Water District
4 year term unless noted
Position 1 David L Holland
Position 4 Philip Kubischta
Sunrise Water Authority
4 year term unless noted
Zone 1 Kevin Bailey
Zone 2
Zone 3 Deanna Boast
Zone 6 Ernest Platt
Wildwood Water Annex
4 year term unless noted
Position 1
Position 2

Park and Recreation, Road, Sanitary, and Transportation Districts

Estacada Cemetery District
4 year term unless noted
1 Position
Canby Area Parks and Recreation District
4 year term unless noted
Position 1 Debbie Pearson
Position 2 Justin Brecht
Position 3 Shawn Hensley
Government Camp Road District
4 year term unless noted
Position 3 Hans Wipper
Government Camp Sanitary District
4 year term unless noted
Position 1 Edward D Rogers, Jr.
Position 3 Brett Fischer
Position 5 Andrew Tagliafico
Oak Lodge Sanitary District
4 year term unless noted
2 Positions Susan D Keil
R Lynn Fisher
1 Position (2 yr.) Sandra M McLeod
South Clackamas Transportation District
4 year term unless noted
3 Positions Patricia Torsen
Kathy Roberson
Doris Pence

Share this page

Elections Building

Contact Us

Elections
1710 Red Soils Court
Suite 100
Oregon City, OR 97045
map

Phone 503-655-8510
FAX 503-655-8461
TDD 503-655-1685

M–Th: 8:30 a.m.to 5 p.m.
Friday: 8:30 a.m. to 3 p.m.
Election Day: 7 a.m. to 8 p.m.

elections@clackamas.us